Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi
U y g u l a m a   |   B i l g i


S ı k   K u l l a n ı l a n l a r
B a ğ l a n t ı l a r

Ankara’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete Verilen Cezalar


11.02.2014 Tarihinde Güncellenmiştir

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Olaylarında Sonuçlanan Mahkeme Kararları:

1-Ankara 18.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır

Şiddet olayı Mayıs.2011 Tarihinde Keçiören Eğitim araştırma Hastanesi Acil Servisinde gerçekleşmiştir. Şüphelinin daha önce çocuğunu rahatsızlanması nedeniyle hastaneye götürdüğü,  olay tarihinde de çocuğun tekrar rahatsızlanması üzerine aynı hastaneye götürdüğü, çocuğun gözlem odasına alındığı, hekim sağlık çalışanının muayene yaptığı sırada diğer hekim sağlık çalışanın reçete yazdığı, şüphelinin hekimleri bilgisinden memnun olmadığı için odadan çıktığı sırada hekimlere hitaben “iğrençsiniz hepiniz” dediği beyan edilmiştir.

Ankara 18 Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın üzerine atılı hakaret suçunu işlediği anlaşıldığından 7600 TL ADLİ PARA CEZASI  ile cezası ile cezalandırılmasına Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve Beş Yıl Süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

2-Ankara 5.Asliye Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, mala zarar verme, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık.2012 Tarihinde Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi Dâhiliye Servisinde gerçekleşmiştir. Hemşire sağlık çalışanının görevi gereği hastanenin dahiliye servisinin tuvalet temizliğinin kontrolünü yaptığında yeterli temizlik yapılmadığını gördüğü, söz konusu tuvaletin temizliğinden sorumlu temizlik şirketi personeli olan şüpheliye temizlik çizelgesini imzalamayacağını söylemesi üzerine şüphelinin hemşire sağlık çalışanına hakaret ve tehdit ettiği ve sonra tuvaletin kapısını tekmelemek suretiyle kırıp zarar verdiği iddia edilmiştir.

Ankara 5.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada

 • Sanığın tehdit suçuna; 2 ay 15 gün ve hakaret suçuna; 5 ay 25 gün HAPİS CEZASI  verilmiştir. Her hangi bir erteleme hükmü tesis edilmemiştir.

3-Ankara 16.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz.2012 Tarihinde Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniğinde gerçekleşmiştir. Polikliniğe hasta olarak müracaat eden şüphelinin yapılan ultrason tetkiki ile daha sonra başka bir hekime yaptırdığı ultrason tetkiki arasında farklılıklar olması sebebi ile olay tarihinde hekim sağlık çalışanının çalıştığı yere gelerek, onunla tartıştığı ve hekim sağlık çalışanına görevinden dolayı ”yavuz hırsızsınız, işinizi bilmiyorsunuz…” dediği iddia edilmiştir.

Ankara 16.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın katılana yönelik söylediği " yavuz hırsız ..." sözünün eleştiriye yönelik kullanıldığı anlaşılmakla suç kastı bulunmadığı anlaşılan sanığın, CMK 223/2-c maddesi uyarınca BERAATİNE karar verilmiştir.

4-Ankara 3.Asliye Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ekim.2012 Tarihinde Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniğinde gerçekleşmiştir. Polikliniğe hasta olarak müracaat eden şüphelinin aniden hekim sağlık çalışanın yanına giderek “kimse beni bekletemez, işte doktorları bu yüzden öldürüyorlar…” diye tehdit ve hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 3.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın hakaret suçundan hakaret unsuru taşıyan bir sözünün bulunmadığından BERAATİNE
 • Sanığın tehdit suçundan, dosyada bilgi ve belge bulunmadığından BERAATİNE karar verilmiştir.

5-Ankara 3.Asliye Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “kamu malına zarar verme” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs.2012 Tarihinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başında iken gerçekleşmiştir. Hekim, Acil Tıp Teknisyeni(ATT) ve sürücü sağlık çalışanından oluşan 112 ekibi Etimesgut ilçesinde meydana gelen trafik kazasına müdahale etmek amacıyla olay yerine geldiğinde kazada yaralananların yakını olan şüphelilerin ambulansın geç geldiğini iddia ederek ambulans aracına zarar verdikleri iddia edilmiştir.

Ankara 3.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanıklar hakkına kamu malına zarar verme suçundan açılan kamu davasında sanıkların suç işleme kastı olmadığından CMK nun 223/2-c maddesi uyarınca BERAATİNE karar verildi.

6-Ankara Çubuk Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Kasım.2012 Tarihinde Halil Şıvgın Devlet Hastanesinde poliklinikte gerçekleşmiştir. Şüpheli üroloji polikliniğinde hekim sağlık çalışanına sıra alarak zamanı gelince muayeneye girmiştir. Hekim sağlık çalışanına emrivaki niteliğinde tetkik istenmeden kendisine istediği ilacın yazmasını istemiştir. İlgili hekim bu şekilde ilaç yazamayacağını, ilgili tetkikler yapıldıktan sonra yardımcı olacağını söylemiştir. Şahıs agresif tavırlarla ve ısrarcı biçimde istediği ilacın yazılması konusunda baskı yapmıştır. İlgili hekime 'okumuşsun ama adam olamamışsın, külhanbeyi misin…' şeklinde sözel ifadeler kullandığı iddia edilmiştir.

Ankara Çubuk Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık tehdit suçundan 500,00  TL ADLİ PARA CEZASI  ile cezalandırılmasına Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına, 5 yıl süreyle Denetim Süresine Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanıklar hakaret suçundan BERAATİNE etmişlerdir.

7-Ankara 14.Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs.2012 Tarihinde Ankara Eğitim araştırma Hastanesi Acil servinde gerçekleşmiştir.Olay günü hemşire sağlık çalışanı söz konusu  hastanın damar yolunu açmaya çalışırken orada bulunana hastanın eşinin ve oğlunun tehdit ve hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara14. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık üzerine atılı tehdit suçundan kesin ve inandırıcı delil elde edilmediğinden müsnet suçtan BERAATİNE
 • Sanığın hemşire sağlık çalışanına karşı hakaret suçu anlaşıldığından 2.340  ADLİ PARA CEZASI  ile cezalandırılmasına, sanık hakkında başkaca kanuni ve takdiri indirim  ve artırım yapmaya takdiren yer olmadığına, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine  Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

8-Ankara 3.Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, basit yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mart.2013 Tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi Acil servinde gerçekleşmiştir. Olay günü hemşire sağlık çalışanı acil servis gözlem odasında geçirdiği kaza sebebiyle yatmakta olan hastanın aniden rahatsızlanması üzerine tansiyonunu ölçmek üzere yanına gittiği, bu sırada hastanın annesinin hemşire sağlık çalışanına hitaben “Allah belanızı versin, gözünüz kör olsun…” diyerek hakarette bulunarak beline yumruk vurduğu iddia edilmiştir.

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan cezalandırılması için atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından CMK.nun 223/2-a maddesi gereğince BERAATİNE
 • Sanığın üzerine atılı kasten yaralama suçunu işlediği kanaatine varılmakla, 3.000.00 ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine  Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

9-Ankara 6.Asliye Ceza Mahkemesinde İki Hekim ve bir Sekreter Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet “tehdit, basit yaralama, hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ağustos.2013 Tarihinde Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Klinikte gerçekleşmiştir. Olay günü taburcu kararı verilen hastanın, öncelikle taburcu kararına itiraz eden yakınları taburcu haberini veren hekim sağlık çalışanını tehdit ettikleri daha sonra hastanın durumu hakkında bilgi veren diğer hekim sağlık çalışanına da tehdit ve hakaret ettikleri ve taburcu işlemleri yapan sekretere de fiziksel şiddet girişiminde bulunup hakaret ve tehdit ettikleri iddia edilmiştir.

Ankara 6.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanıkların üzerlerine atılı tehdit suçundan mevcut kamu davalarından CMK.nun 223/2-e maddesi gereğince ayrı ayrı BERAATİNE
 • Sanığın sekreter sağlık çalışanına yumrukla yaralama suçu sabit görüldüğünden suçun işleniş, biçim ve özelliği göz önüne alınarak 1.000  ADLİ PARA CEZASI  ile cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine  Tabi Tutulmasına,
 • Diğer sanığın hekim sağlık çalışanına yumrukla yaralama suçu sabit görüldüğünden 7.000 ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına,
 • Sanığın sekreter sağlık çalışanına hakaret suçu sabit görüldüğünden 7.000  ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine  Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

10-Ankara 23.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “tehdit, hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz.2012 Tarihinde Dr. Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi acil serviste gerçekleşmiştir.Şüphelinin olay tarihinde kızını tedavi amacıyla acil servise getirdiği, acil serviste görevli hekim sağlık çalışanına tarafından tedavisinin yapıldığı, tedavi bitiminde şüphelinin “kızının tedavisi” konusunda karşılıklı olarak tartışmaya başladığı, tartışma sırasında şüphelinin hekim sağlık çalışanına hitaben “benim paramla okudun, hepinizin maaşının ben veriyorum……….sizi buradan sürdüreceğim” şeklinde tehdit ve hakaret içerikli sözler söylediği iddia edilmiştir.

Ankara 23.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın katılana karşı tehdit suçunu işlediği sabit görülmekte olup Beş Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve Beş Yıl Süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına,
 • Sanığın hakaret suçunu işlediği sabit olmakta olup 7.080 TL ADLİ PARA CEZASINA çarptırılmış, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve Beş Yıl Süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

 11-Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık.2012 Tarihinde Atatürk Göğüs Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesinde klinikte yaşanmıştır. Adı geçen hastanenin kliniğinde uzman doktorların gözetiminde takibi yapılan hastanın eşi, akşam saat 16:00’dan sonra nöbete gelen hekim sağlık çalışanının yanına gelerek “burada hiç birşey yapılmıyor, burası nasıl bir hastane, hiçbir tedavi yapılmıyor” diye bağırmaya başladığı,  hekim sağlık çalışanının hastanın eşine, “eşinin tedavisinin tetkiklerinin yapıldığını kendisinin de nöbeti 16:00’da devraldığını, uzman doktorlardan bilgi alacağını” söylemiştir. Daha sonra hastanın oğlunun gelerek “sen nasıl bağırarak konuşuyorsun yaşlı adamla” diyerek hakarette bulunduğu, “görürsün sen gününü, kim olduğumu sana göstereceğim” diyerek tehditlerde bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın hakaret suçunu işlediği sabit görüldüğünden; işlediği suç için 6.080 TL ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına,
 • Sanığın basit tehdit suçunu işlediği sabit görüldüğünden;500 TL ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

Konu ile ilgili geçmiş dönemlerde verilen mahkeme kararları için tıklayınız.


Kaynak:
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Nöbetçi Eczane
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Aile Hekimim Kim?
Hast. Rand.Bilgi Edinme
Hast. Rand.Sb E-posta
Hast. Rand.Bimer
Hast. Rand.Sabim
Hast. Rand.Alo 171
Hast. Rand.112 Acil Sağlık
Hast. Rand.Arıza Bildir