Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi
U y g u l a m a   |   B i l g i


S ı k   K u l l a n ı l a n l a r
B a ğ l a n t ı l a r

19.03.2014 Tarihinde Güncellenen, Ankara’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete Verilen Cezalar


Sağlık Çalışanlarına Şiddet Olaylarında Sonuçlanan Mahkeme Kararları

1- Ankara Sincan 4.Sulh Ceza Mahkemesinde Acil Tıp Teknisyeni Sağlık Çalışanına Fiziksel Şiddet “basit yaralama, alkol veya uyuşturucu maddenin etkisi altındayken araç kullanmak suretiyle trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Haziran 2013 Tarihinde Acil Sağlık Hizmetleri emrinde görevli acil yardım ambulansı seyir halindeyken yaşanmıştır. Ambulansında sürücü olarak da çalışan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) sağlık çalışanı seyir halinde iken önünden gelen şüphelinin yönetimindeki aracı ile selektör yaparak kornaya basması üzerine ambulansı durdurduğunu,  şüphelinin de aracını durdurarak elinde bulunan satır ile ambulansın yanına geldiği, ATT sürücü sağlık çalışanına satırı salladığı, sağlık çalışanının satırın koluna isabet etmesi sonucu yaralandığı, ATT sağlık çalışanının araçtan inerek şüpheliyi yere yatırmak suretiyle elinden satırı aldığı, şüphelinin olay yerinden aracı ile kaçtığı beyan edilmiştir.

Ankara Sincan 4.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın basit yaralama suçun sabit görülmüş olup; 5 AY  HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
 • Sanığın alkolün etkisi altındayken araç kullanmak suretiyle trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu sabit görülmekte olup; 3 AY 10 GÜN HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA karar verilmiştir.

2-Ankara 10.Asliye Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel/,fiziksel Şiddet “hakaret, tehdit, kasten yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ocak 2013 Tarihinde Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde yatan hasta kliniğinde yaşanmıştır. Hastanenin kardiyoloji kliniğinde yaklaşık 4 aydır yatan hastanın tıbbi tedavisi tamamlandıktan sonra fizik tedavi görebilmesi için Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile irtibata geçilerek yer ayarlanıp sevk edilmiştir. Sevk edildiği hastanedeki odasını beğenmeyen hasta ve yakınlarının Numune Eğitim Araştırma Hastanesinin ilgili kliniğine geri dönerek, klinik idari sorumlusunun kapısını kırıp, ölümle tehdit etmeleri üzerine polis çağırılmıştır, gelen polis memurlarınca ilgili şahıslar karakola götürülmüştür.İfadeleri alındıktan sonra savcılığa intikali etmiş ve sonrasında serbest bırakılmışlardır.Daha sonra aynı kişiler tekrar adı geçen hastaneye dönerek hekim sağlık çalışanı ve Başhekim Yardımcısının hastaya  fizik tedavisinin uygulanacağı  başka bir hastane bulma çabalarına tepki göstererek, “hastamızı nereye gönderiyorsunuz lan, sizi, hayatınızı bitiririz.” gibi tehditvari sözlerle klinik içinde bağırarak hekim sağlık çalışanını darp etmişlerdir.Hekim sağlık çalışanın darptan ötürü 10 gün rapor aldığı öğrenilmiştir.

Ankara 10.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın ölümle tehdit suçundan; 7 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına; infazın mükerrirlere özgü rejime göre çektirilmesine ayrıca cezanın infazından sonra denetimlik serbestlik tedbiri uygulanmasına,
 • Diğer sanığın kamu malına zarar vermek suçu sabit görüldüğünden; 1 Yıl  HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına,
 • Aynı sanığın ölümle tehdit suçu sabit görüldüğünden; 6 AY HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına,
 • Aynı sanığın hakaret suçunu işlediği yolunda her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden BERAATİNE,
 • Aynı sanığın diğer mağdurlara aynı suç kastı altında ölümle tehdit etmek suçundan 7 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına,
 • Aynı sanığın kasten yaralama suçundan 6 AY HAPİS CEZASI ile cezalandırılmasına, infazın mükerrirlere özgü rejime göre çektirilmesine ayrıca cezanın infazından sonra denetimlik serbestlik tedbiri uygulanmasına, karar verilmiştir.

3-Sincan 1.Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Mart 2013 Tarihinde Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesinde Acil Serviste yaşanmıştır. Hasta karın ağrısı şikayetiyle acil servise gelmiş tetkikleri istenmiş o sırada serum takılmış ağrı kesici tetkik sonuçları beklendiği için yapılmamış, hasta ağrılarının geçmediğini bahane ederek hemşire hanıma “salak manyak geri zekalı”  diyerek hakarette bulunduğu iddia edilmiştir.

 Sincan 1.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın hakaret suçunu işlediği sabit görülmekle, 6.000.00 TL ADLİ PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, cezanın ertelenmesine ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına Yer Olmadığına,  gereğinin takdiri için ihbarda bulunulmasına karar verilmiştir.

4-Sincan 2.Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs 2013 Tarihinde Sincan Dr.Nafiz Körez Devlet Hastanesinde Acil Serviste yaşanmıştır. Saat 11:00 civarı serum takılmak ve kan alınmak üzere hasta ve yakını tedavi odasına girmiş, hemşire sağlık çalışanı bir seferde damar yolunu açmış serum takmıştır. Damardan kan gelmeyince kan almak üzere başka bir damardan müdahalede bulunmuştur. Buradan da kan gelmeyince diğer hemşire sağlık çalışanı el bileğinden kan almak amaçlı damara girişimde bulunmuş, tüpün birine yeterli kan alındıktan sonra 2.hemogram kan tüpüne kan gelmemiştir. Hemşire damarı sıkarak gelen kandan tüpe doldurmaya çalışmış, hasta yakını bunu görünce sinirlenip ve ''ne biçim kan alıyorsunuz'' diyerek hakarete başlamıştır. Hemşire sağlık çalışanı güvenlik görevlilerini çağırmak için dışarı çıkınca hasta yakınını arkasından koşup ''seni öldüreceğim''diyerek kovalamaya ve üzerine yürümeye başladığı iddiası üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunulnuştur.

 Sincan 2.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın subut bulan tehdit suçundan 6 AY 7 GÜN HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına Yer Olmadığına karar verilmiştir.

 

5- Ankara 20.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs 2013 Tarihinde Yenimahalle Devlet Hastanesi diş polikliniğinde  yaşanmıştır. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı poliklinik hizmeti verirken hasta kendisine sıranın geç gelmesine kızıp hekim sağlık çalışanına hitaben “sen ne iş yapıyorsun geri zekalı” gibi sözlerle hakaret ettiği, bunun üzerine hekim sağlık çalışanınında hastaya hitaben “önce adam ol” şeklinde sözlerle söylendiği iddia edilmiştir.

Ankara 20.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın hekim sağlık çalışanına  görevinden dolayı hakaret suçundan; 7080 TL. ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetim süresine tabii tutulmasına karar verilmiştir.
 • Her ne kadar hekim sağlık çalışanın katılan sanığa yönelik hakaret suçundan cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de; hakaretin karşılıklı olması, ilk hakaret edenin katılan sanık olması ve olayın mahiyeti göz önüne alınarak CEZA VERMEKTEN VAZGEÇİLMESİNE karar verilmiştir.

6- Ankara Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mart 2013 Tarihinde Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesi polikliniğinde  yaşanmıştır. Olay tarihinde poliklinik hizmeti verilirken hastanın eşinin izinsiz içeri girerek hakaret ve küfür ederek tehditlerde bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Her ne kadar sanık hakkında katılana yönelik hakaret suçundan cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de hakaretin karşılıklı olduğu anlaşıldığından CEZA VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA karar verilmiştir.

7- Ankara 22.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “hakaret, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Nisan 2013 Tarihinde Ulucanlar Göz Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniğinde yaşanmıştır. Olay tarihinde şüpheli adı geçen hastanede, poliklinikte sıra beklerken aynı poliklinikte görevli olan hekim sağlık çalışanına hitaben “ben sana yapacağımı bilirim” diye tehdit edip, görüntü CD’sini kırarak hekimin üzerine attığı iddia edilmiştir.

Ankara 22.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; 1 YIL 2 AY 2 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın tehdit suçundan 1 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına karar verilmiştir.

8- Ankara Sincan 1.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet “yaralamaya teşebbüs, tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ekim 2013 Tarihinde Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesinde yaşanmıştır. Olay tarihinde başhekim yardımcısı olarak görev yapan hekim sağlık çalışanının odasında bulunduğu esnada şüphelinin buraya gelerek hekime parası ve sosyal güvencesi olmadığını belirtip göz muayenesi olmak istediğini bildirdiği, hekim sağlık çalışanının acil servise gitmesini önerdiği, kabul etmeyip kapıdan çıkarken “Allah sizinde devletinde belasını versin” dediği, buna tepki olarak müştekinin “terbiyesizlik yapıyorsun, Allah senin belanı versin” dediği, bunun üzerine şüphelinin darp etmek maksadı ile müştekinin üzerine yürüdüğü, orada bulunanların engel olduğu iddia edilmiştir.

Ankara Sincan 1.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın katılana yaralama teşebbüsü sabit olduğundan; 2.400.00 TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA cezanın ertelenmesine  ya da Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına takdiren  yer olmadığına,
 • Sanığın katılanı tehdit ettiği sabit olduğundan; 800.00 TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA cezanın ertelenmesine ya da Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına takdiren  yer olmadığına karar verilmiştir.

 

9- Ankara Sincan 3.Sulh Ceza Mahkemesinde Ebe Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ekim 2013 Tarihinde Sincan Dr. Nafiz Körez Devlet Hastanesinde klinikte yaşanmıştır. Olay tarihinde ebe sağlık çalışanın görevli olduğu klinikte şüphelinin hemşire deskine gelerek daha önce takılmış olan sondasının çıkartılmasını istediği,  sağlık çalışanın sondanın çıkartılmaması gerektiğini tıbbi açıdan anlattığı, şüphelinin duruma sinirlenerek giderken küfür ettiği ve “sakın tedavi ya da başka bir şey için odama gelme” diyerek tehdit ettiği iddia edilmiştir.

Ankara Sincan 3.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın üzerine atılı basit tehdit suçunu işlediği kanaatine varılmakla; 500.00 TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

 


Kaynak:
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Nöbetçi Eczane
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Aile Hekimim Kim?
Hast. Rand.Bilgi Edinme
Hast. Rand.Sb E-posta
Hast. Rand.Bimer
Hast. Rand.Sabim
Hast. Rand.Alo 171
Hast. Rand.112 Acil Sağlık
Hast. Rand.Arıza Bildir