Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi
U y g u l a m a   |   B i l g i


S ı k   K u l l a n ı l a n l a r
B a ğ l a n t ı l a r

Ankara’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete Verilen Cezalar


Sonuçlanan Mahkeme Kararları...

Güncelleme Tarihi: 17.06.2014

1-Ankara 14.Asliye Ceza Mahkemesinde 2 Acil Tıp Teknisyeni(ATT), 1 Sürücü Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet “ Kasten Yaralama, Tehdit, Hakaret, Görevi Yaptırmama İçin Direnme” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır. 

Şiddet olayı Nisan 2013 tarihinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı ekibi vakaya müdahale ederken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde vaka adresinden kalp krizi ihbarının bildirilmesi üzerine şüphelinin bulunduğu adrese geldikleri, şüphelinin kalbinin ağrıdığını söylemesi üzerine kalp grafisini çektikleri, geçerli bir sebep yokken şüphelinin mutfağa giderek, mutfaktan aldığı bıçakla müşteki sağlık çalışanlarına “sizi de onları da öldüreceğim” diyerek sinkaflı küfür ederek;   evde bulunan çocuklarla birlikte üç sağlık çalışanını hayati tehlike arz edecek şekilde yaraladığı iddia edilmiştir.

Ankara 14.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan 1.ATT sağlık çalışanını yaralamak suçundan;  2000 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan sürücü sağlık çalışanını yaralamak suçundan;  2000 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan 2.ATT sağlık çalışanını yaralamak suçundan;  2000 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; 1 Yıl 15 Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan kamu görevlisine görevini yaptırmama için direnme suçundan; 5 Ay  Hapis İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan kamu malına zarar verme suçundan; 10 Ay Hapis İle Cezalandırılmasına,  cezanın TCK’nın 51/1 Maddesi ertelenmesine karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut tehdit suçundan; 2 Yıl 1 Ay  Hapis İle Cezalandırılmasına, karar verilmiştir.

2-Kızılcahamam Sulh Ceza Mahkemesinde Ebe ve Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Kasım 2013 tarihinde Kızılcahamam Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde yatan hasta servisinde sağlık çalışanları tansiyon takibi yaparken hastanın adını sorduğunda, hasta refakatçisi şüpheli çalışanlara hitaben "ikide bir hastanın adını niye soruyorsunuz? manyaklar, salaklar, Almanya'da hemşireler hiç isim sormuyor, isimlerimizi ezberlesenize, odaya da kapıyı vurmadan giriyorsunuz terbiyesizler, saygısızlar" dediği öğrenilmiştir. Sağlık çalışanları da cevaben  "kalite standartlarına göre her hastanın başına gittiğimizde ismini sorup teyit ettiklerini" söyledikten sonra; şüphelinin odada bulunan diğer hastalara da hakaret ettiği öğrenilmiştir.

Kızılcahamam Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Her ne kadar sanığın şikayetçilere yönelik hakaret ettiği iddiası ile cezalandırılması istenilmiş ise de, sanığın müsnet suç işlediğine dair her türlü şüpheden uzak somut ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden, suçu sabit görülmeyerek Beraatine  karar verilmiştir.

3-Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “ Hakaret, Basit Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Şubat 2013 tarihinde Yenimahalle Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Şüpheli hastanın 3 kere muayene odasına girip sonuç göstermek istediği,  hekim sağlık çalışanı tarafından sırası gelmediği söylenerek dışarı çıkarıldığı, bunun üzerine şüphelinin odaya girip hekim sağlık çalışanına hitaben “terbiyesiz sen ne yaptığını bilmiyorsun geri zekâlı” diye bağırdığı, sonra şüphelinin tekrar odaya girip hakaret ve tehdit etmeye devam ettiği öğrenilmiştir.

 Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında her ne kadar kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit suçundan kamu davası açılmış ise de, sanığın üzerine atılı suçu işlediği sabit görülmeyerek Beraatine  karar verilmiştir.

4-Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde Memur Hastane Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet  “Basit Yaralama, Hakaret, Basit Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde muayeneye gelen şüphelinin bilgi işlem tarafından herhangi bir muayene ve açılış işlemi yapılmadığı halde, kayıt  işlemi yapılmadan şüphelinin görevli memur ile tartışmaya başladığı  ve memura hitaben  “şerefsiz” demek suretiyle hakaret ettiği, memurun üzerine yürüyerek onu dövmeye teşebbüs ettiği ve seninle uğraşacağım peşini kesinlikle bırakmayacağım diye tehditlerde bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan;  3.520 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan sair tehdit suçundan;  240 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan yaralamaya teşebbüs suçundan;  740 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

5-Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet “Basit Yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde trafik kazası nedeni ile acil servise getirilen hastanın yakını şüpheli tarafından hastanın tansiyonunun ölçülmesi istenilmiş. Hemşire sağlık çalışanı tarafından hastaneye girişinin yapılması gerektiği girişi olmayan hastaların tansiyonunun ölçülmediğini söylemesi üzerine hasta yakını şüphelinin  “trafik kazası ile gelen birinin nasıl tansiyonunu ölçmezsiniz sizi sağlık müdürlüğüne şikâyet edeceğim, şerefsizler” diye bağırdığı öğrenilmiştir. Hemşire sağlık çalışanı başka bir hasta ile uğraşırken hasta yakını peşinden gelerek koluna vurmuş. Olay sonucunda darp raporu tanzim edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan yaralama suçundan;  1500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

6-Ankara 17.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel “ Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Temmuz 2013 tarihinde Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanının, hastayı ve hasta yakınlarını hastalığı hakkında bilgilendirdiği, prostat şikâyeti olan hastasının sondasının kalması gerektiğini söylediği, durumunun daha kötüye gidebileceğini anlattığı, istiyorlarsa yine de üroloji uzmanıyla görüşüp kendilerini tekrar bilgilendirebileceğini söylemesine rağmen hasta yakını şüpheli hekim sağlık çalışanına hitaben “zaten savsaklıyorsunuz, şerefsizler, Allah belanızı versin” dediği öğrenilmiştir.

Ankara17.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan;  6080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

7-Ankara 6.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel “ Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Ekim 2013 tarihinde Yenimahalle Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı hastayı polikliniğe çağırıp “buyurun” dedikten sonra, hastanın şikayetini “gribim” diyerek ifade ettiği, hekimin bu cevabı hem başı ile onaylayarak hem de sözel olarak “hı” diyerek hastayı dinlediğini belirtir jest ve sözel ifade kullandığı, hastanın bunun üzerine “ne demek hı” diye masaya doğru yaklaştığı hekim sağlık çalışanının, tekrar buyurun oturun şikâyetinizi söyleyin dediğinde hastanın şikâyetini söyleyip tavırlı bir şekilde ne biçim doktorsunuz ne demek “hı” dediği öğrenilmiştir. Hekim sağlık çalışanı bu tavır karşısında hizmetten çekilmek istediğinde hastanın hekime hitaben “Ben özele gittiğimde böyle karşılanmıyorum. Size paramı vermek gerekiyor? Size fiziksel şiddet mi uygulamak gerekiyor?” dediği öğrenilmiştir.

Ankara 6.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeni ile müsnet suçtan sanığın Beraatine karar verilmiştir.

8-Sincan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Ambulans Acil  Bakım Teknikeri(AABT) Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “Kamu Malına Zarar Verme, Hakaret, Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Aralık 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı, Sincan Devlet Hastanesi acil servisine hastayı teslim ederken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde 112 ekibi hastayı teslim ederken muayene odasında bekleyen başka bir hasta yakını hastası düşecek gibi olduğu için, ekibe sedyelerine kendi hastalarını almalarını söylediği ,ekibin vakalarının  sedyeden indirilemeyecek durumda olduğunu şüpheliye  söyleyince  ekibe yönelik ağır hakaret ve küfürler savurarak şüphelinin sözel şiddet uyguladığı öğrenilmiştir.Şüpheli  acil servis kapı camını kırarak cam parçasıyla tehditlerde bulunduğu iddia edilmiştir.

Sincan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın kamu malına zarar verme suçundan;  3 Ay 10 Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan kamu görevlisine hakaret suçundan;  1 Yıl 15 Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın üzerine atılı tehdit suçundan açılan kamu davasından Beraatine karar verilmiştir.

9-Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına ve 2 İdari Hizmet Personeline Fiziksel Şiddet  “Kasten Yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz 2013 tarihinde Sincan Nafiz Körez Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde sırasını beklemeden muayene olmak isteyen hasta şüphelinin,  hekim sağlık çalışanına yumruk ve tekmelerle saldırmasının yanı sıra sağ omzunu ve yüzünü ısırdığı,  iki idari hizmet personelini de darp ettiği bildirilmiştir. İdari hizmet personelinin birinin kolunda ezik olduğu, diğerinin ise gözünde şişlik olduğu bilgisi alınmıştır. Olay sonrası hekim sağlık çalışanı kafa travması sebebiyle hastaneye yatışı yapıldığı ve darp raporu aldığı öğrenilmiştir.

Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan hekim sağlık çalışanına yönelik kasten yaralama suçundan;  3000 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan 1.idari hizmet personeline yönelik kasten yaralama suçundan;  1500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine  tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan 2.idari hizmet personeline yönelik kasten yaralama suçundan;  1500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

10-Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet  “basit yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Eylül 2012 tarihinde Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesine bağlı semt polikliniğinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hemşire sağlık çalışanın, polikliniğe gelen hastayı sedyeye almak için hasta yakınından yardım istediği, hasta yakını şüphelinin hemşireye hitaben “sen alacaksın,  sen ne ……” dediği öğrenilmiştir. Hemşire sağlık çalışanının hastayı sedyeye aldığı tansiyonunu ölçtüğü fakat duyamadığı için,  diğer hemşire arkadaşına hastanın tansiyonunu ölçtürdüğü, bu sırada içeri giren hekim sağlık çalışanına durumu anlattığı esnada dışarıda ki hasta yakını şüphelinin,  elinde sivri ve kesici bir aletle omzuna vurarak “sen benim hakkımda konuşamazsın pislik” dediği bildirilmiştir. Daha sonra şüphelinin hemşire sağlık çalışanının boğazını sıktığı ve elindeki kesici aleti boğazına batırdığı iddia edilmiştir. Olay ile ilgili darp raporu alınmıştır.

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan basit yaralama suçundan;  1500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

11-Sincan 4. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Ocak 2014 tarihinde Dr.Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı muayene odasında hasta bakarken dışarıda bekleyen hastanın çok beklediğini söyleyerek bağırdığı, bunun üzerine hekimin içeride kanser hastasına  baktığını,  bu sebeple uzun sürdüğünü, sırayla hastalarını aldığını, şüpheliye söylemesine rağmen hasta şüphelinin hekime hitaben “siz içeride iki saattir ne yapıyorsunuz diğer doktor on tane hasta baktı sen daha iki tane hastaya baktın.Siz benim vergimle maaş alıyorsunuz……..” diye bağırdığı öğrenilmiştir.

Sincan 4. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan;  7.080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

12-Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde 3 Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Sağlık Çalışanına  Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Kasım 2012 tarihinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı ekibi vakaya müdahale ederken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde 112 ekibi adrese geldiğinde şüphelinin kapı önünde bekleyip ambulansa durması için el kol hareketi yaptığı ve 112 ekibi ambulanstan inmeden onlara hitaben “şerefsizler nerede kaldınız, yarım saattir bekliyoruz, hasta öldükten sonra mı geleceksiniz” diye hakaret ettiği öğrenilmiştir.Ekip hastaya müdahale ederken şüpheli ekibe hitaben “niye zaman kaybediyorsunuz hemen hastayı alın” diye talimat verdiği hastaneye götürüldüğünde de  112 ekibine hitaben “siz yaşayan insanı öldürürsünüz.Seni buraya kim şoför yaptı………”diye hakarette bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan;  5700 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.

13-Ankara 23. Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık 2012 tarihinde Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüphelinin torununu tedavi ettirmek amacıyla çocuk acil bölümüne götürdüğü, burada hemşire sağlık çalışanı ile  idrar sondası takılması meselesinden dolayı tartışma çıktığı, tartışma esnasında şüphelinin hemşire sağlık çalışanına hitaben “seni şikayet edeceğim, sen başına o boneyi takmakla vicdan sahibi olduğunu mu sanıyorsun, ……..” diyerek hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 23. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Yargılama sonunda sanığın fiilini haksız tahrik altında işlediğiyle TCK 129 ve CMK 223 4d maddeleri uyarınca Cezasızlık kararı verilmiştir.

14-Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde Radyoloji Teknisyeni Sağlık Çalışanına fiziksel Şiddet  “Kasten Yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Şubat 2013 tarihinde Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde görüntüleme biriminde grafi çekimi yapan radyoloji teknisyeni sağlık çalışanı, filmini çekmekte olduğu çocuğun annesi şüpheli tarafından yüzüne tokat atılması, dışarı çıkmasına içeriye formasından çekilmek suretiyle izin verilmemesi ve içeride tartaklanmaya devam edilmesi ve sana gününü göstereceğim şeklinde tehdit edilmesi şeklinde şiddete uğradığı öğrenilmiştir

Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında kasten yaralama suçundan;  2240 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

15-Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret, Basit Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs 2013 tarihinde Ulus Devlet Hastanesinde nöroloji polikliniğinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüpheli, hekim sağlık çalışanından, tetkikleri henüz sonuçlanmadan işyerini telefonla aramasını ve hastanede olduğunu söylemesini istediği, hekimin  böyle bir uygulamanın olmadığını, muayene bittikten sonra iş başı kağıdı verileceğini söylemesi üzerine şüpheli  rapor istemiş, hekiminde  tetkiklerden sonra gerekirse verilebileceğini ifade ettiği öğrenilmiştir.Şüpheli hasta da hekime hitaben “Allah belanızı versin” dediği, üzerine yürüdüğü, iterek odadan çıkmasını engellemeye çalıştığı, hekime hitaben  “………burası senin malın değil,dışarıda sana göstereceğim gününü” diye küfür ederek tehditte  bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan;  7.080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanık hakkında basit tehdit suçundan;  1000 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

16-Sincan 4. Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret, Basit Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Nisan 2013 tarihinde Dr.Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi acil servis de gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hasta, 112 acil yardım ambulansı ile getirilip adı geçen hastanenin acil servisinde hekim sağlık çalışanı tarafından muayene edildiği, serum yazılıp gözlem odasına gönderildiği öğrenilmiştir. Hemşire sağlık çalışanı hasta ve yakınına boş yer olmadığı için hekim ile görüşün demesi üzerine hasta yakını şüphelinin, bağırarak ve sinkaflı küfür ederek hemşire sağlık çalışanın üzerine yürüdüğü öğrenilmiştir

Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • 1.Sanık hakkında hakaret suçundan;  7.080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • 2.Sanık hakkında hakaret suçundan;  7.080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • 2.Sanık hakkında basit tehdit suçundan;  500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

17-Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Nisan 2012 Tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde acil serviste gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanının, hastanenin acil polikliniğine getirilen hastayı muayene ettiği,  ilaç yazdığı,  bu sırada hastanın yakını olan şüphelilerin üzerine yürüdüğü,  hekime hitaben  “niye bakmıyorsun, ölecek bu kız” diye bağırdığı ve görevini yapmasını engellediği iddia edilmiştir.

 Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan;  3000 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

18-Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Mayıs 2013 tarihinde Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde ortopedi polikliniğinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı hasta muayenesi yaparken başka bir hasta ve yakınının sıralarını beklemeden odaya girdiği, hekim sağlık çalışanı tarafından sıralarını beklemeleri gerektiği yönünde uyarılmalarına rağmen hasta şüphelinin hekime hakaret ederek bağırmaya başladığı öğrenilmiştir. Olay sırasında odada bulunmayan hasta şüphelinin babasının da odaya girerek hekim sağlık çalışanın üzerine yürüdüğü ve odadan çıkıldığında da şüpheliler tarafından hakaret ve darp teşebbüsünde bulunulduğu iddia edilmiştir.

Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında tehdit suçundan;  500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

19-Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Basit Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mart 2013 tarihinde Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde ekokardiyografi’de görevli olan hekim sağlık çalışanın muayene odasına hasta izinsiz girerek özürlü olduğunu bu nedenle öncelikle muayene edilmesi gerektiğini söylediği, hekim sağlık çalışanın muayene ettiği hastanın üst kısmının açık olması nedeniyle işlemini bitirdikten sonra kendisi ile ilgileneceğini söyleyerek dışarıda konuşalım demesine rağmen, şüpheli hastanın bir anda hiddetlenerek “bu doktorlar dövülmeyi hak ediyor. Sizin maaşınızı ben veriyorum” diye bağırmak suretiyle tehdit ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 18. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında tehdit suçundan;  600 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.

20-Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Haziran 2013 tarihinde Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde sancısı olduğunu belirterek doğum salonuna gelen hastanın özgeçmişini alan hekimin,  hastaya muayene olması gerektiğini söylediği, hastanın kabul ederek muayene masasına geçtiği,   daha sonra ultrason yapan hekime kesinlikle itiraz etmediği öğrenilmiştir. Gerekli diğer tetkikler yapıldıktan ve hastaya durumu hakkında bilgi verildikten sonra giden hasta yaklaşık 5 dk. sonra hekim ile görüşmek istediğini söylemiş hasta şüpheli, eşinin yanında hekimin kendisini zorla muayene ettiğini ve taciz ettiğini iddia etmiştir.

 Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan;  8840 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

21-Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret, Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs 2013 tarihinde Balgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde diş hekimi sağlık çalışanı şüpheli hasta yakınının kızını muayene ettiği ve ardından röntgen istediği, gittiklerinde başka bir hasta alarak muayene ettiği öğrenilmiştir. O sırada röntgen çektirip gelen şüpheli hasta yakınına biraz beklemeleri gerektiğinin söylendiği, hekimin, hastasını çıkardıktan sonra şüpheli ve çocuğunu içeri aldığı, tedaviyi izah ettiği bu sırada çocuğun babasının sinirlenerek “neden bekliyorum, bizi uğraştırıyorsunuz, ben sizin hizmetimizi istemiyorum " dediği elindeki barkodu buruşturup fırlattığı, "ben yapacağımı biliyorum" diyerek gittiği iddia edilmiştir.

Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında tehdit suçundan kamu davası açılmış ise de suçun yasal unsurları oluşmadığından sanığın Beraatine karar verilmiştir.
 • Sanık hakkında hakaret suçundan 2.420 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına,
 • Kişilik özellikleri gözetildiğinde bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat gelmediğinden CMK ’nın 231. Md uygulanmasına yer olmadığına karar verilmiştir.

22-Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret, Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Eylül 2013 tarihinde Tepebaşı Ağız Diş Sağlığı Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde muayenesi olan hasta şüphelinin  protez tedavisi ile ilgili,  klinik şefi hekim sağlık çalışanından görüş  istendiği, klinik şefi tarafından gönderilen görüşte hastaya protez tedavisinin başlanamayacağının bildirildiği, bunun üzerine hastanın  hiddetle koltuktan kalkıp hasta dosyasını eline alarak hekimin yüzüne doğru sallayıp hekime hitaben  “beni oyalıyorsunuz , ben her gün gidip gelemem, ne olacak benim halim, bana bunu yapamazsınız” diye bağırarak üzerine doğru yürüdüğü iddia edilmiştir.

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın üzerine atılı suçun takibi şikâyete bağlı suçlardan oluşu ile mağdurun şikâyetinden vazgeçtiğinin anlaşılmasına ve sanığında vaki şikâyetten vazgeçmeyi kabulüne göre TCK’nın 73/4 Maddeleri uyarınca kamu davasının Düşürülmesine karar verilmiştir.

23-Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “ Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Eylül 2013 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde klinikte tedavi gören şüphelinin içmesi gereken ilacı kendisine içirmek için gelen hemşire sağlık çalışanına hitaben “lan ve meymenetsiz” demek suretiyle hakaret ettiği iddia edilmiştir.

 Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın üzerine atılı tehdit suçunu işlediği sabit olmadığından CMK 223/2-E Maddesi uyarınca Beraatine karar verilmiştir.

24- Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığınca, Sosyal Çalışmacı Hastane Çalışanına Sözel Şiddet “Hakaret” ile İlgili Kovuşturmaya Yer olmadığına Dair Karar Çıkmıştır.

Şiddet olayı Şubat 2014 Tarihinde Dr. Hulusi Alataş Elmadağ Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde Hasta Hakları Biriminde görevli sosyal çalışmacıya daha önce de çok kez şikayete gelen hasta /hasta yakının tekrar şikayete geldiği, şikayet konusu anlatıldığında, kendisinin konu ile ilgili müdür yardımcısına yönlendirileceği söylenildikten sonra, sosyal çalışmacıya hitaben  “Sen burada ne iş yapıyorsun, hangi hakla buradasın, hastanede gezip ne gibi sorunlar var bakmıyor musun" gibi ithamlarda bulunup,  tehdit ettiği öğrenilmiştir.

Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kamu Adına kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar alınmıştır.

25-Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesinde 1 Acil Tıp Teknisyeni(ATT), 1 Ambulans Acil Bakım Teknikeri (AABT), 1 Sürücü Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “ Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde 112 Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı ekibi vaka yerindeyken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde 112 Ekibi düşmeye bağlı yaralanma ön tanılı vaka adresine ulaştıklarında, olay yerinin bar ve hastanın da bar sahibi tarafından darp edilen alkollü şahıs olduğunu görmeleri üzerine olay yerine 155 Polis Ekibi takviyesi istediği, şüpheli hastanın saldırgan olması ve çevrenin güvenli olmamasından dolayı polis ekipleri gelmeden 112 ekibinin olay yerine giremediği, 155 Polis Ekibinin olay yerine ulaşmasına kadar geçen sürede, şüpheli hastanın, 112 ekibine karşı küfür ve hakaretler savurarak sözel şiddet uyguladığı, kendisine yapılacak olan müdahaleyi engellediği iddia edilmiştir.

 Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan 7080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

26-Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesinde Hemşire Sağlık Çalışanına Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “ Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ocak 2013 tarihinde Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hemşire sağlık çalışanı bir hastanın tedavisini hazırlarken şüphelinin bağırma seslerini duyduğunu, kim olduğunu sorunca da şüphelinin sağlık çalışanına yatan hastalarının oda numarasını öğrenmek istediğini söylediğini, sağlık çalışanının da listede şüphelinin hastasının adını göremeyince kendilerini kulak burun boğaz bölümüne yönlendirdiğini, ancak şüphelinin ısrarcı bir şekilde ve bağırarak sağlık çalışanına “ne biçim insansın, senin adını bulup şikâyet edeceğim, hoşt” demek suretiyle hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 20. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan 7200 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

27-Ankara Çubuk Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mayıs 2013 tarihinde Ankara Çubuk Halil Şıvgın Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüphelinin çocuğunu muayene ettirmek için polikliniğe götürdüğü, çocuğu muayene eden hekimin muayene sonrasında çocuğun ameliyat olması gerektiğini söylediği şüphelinin bu duruma sinirlenerek sağlık çalışanına hitaben “sen benim çocuğuma muayene esnasında köpek gibi bağırıp, havlıyordun, sizi şikâyet edeceğim” şeklinde hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara Çubuk Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan 2340 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanık hakkında katılan sağlık çalışanına yönelik tehdit suçunun yasal unsurları oluşmadığından Beraatine karar verilmiştir.

28-Ankara 22 Sulh Ceza Mahkemesinde Diş Hekimi Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “Hakaret” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Kasım 2013 tarihinde 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim  “Merkezi Hastane Randevu Sisteminden” sıra alan hastasını çağırdığı esnada,  sırası daha gelmeyen şüpheli hastanın sağlık çalışanına “niye beni geç aldınız” dediği sağlık çalışanının durumu anlattığı halde şüphelinin yönetime küfür ettiği ve elindeki muayene barkodunu fırlattığı hakaret edici sözlerde bulunduğu öğrenilmiştir. Şüphelinin kızının da hekim sağlık çalışanına hitaben  “terbiyesizsin” dediği iddia edilmiştir.

Ankara 22 Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında hakaret suçundan 4 Ay 20 Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

29-Ankara 6.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “ Hakaret, Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Temmuz 2013 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı poliklinikte hasta bakarken, kapının ısrarla çalınması üzerine dışarıda bulunan hastayı içeriye aldığı, şüphelinin elindeki tetkik sonucunu göstermek istediği, hekim sağlık çalışanının ultrasonografi sonucuna bakıp normal olduğunu ve önceki tetkikleriyle,  detaylı olarak değerlendirmek için sırasını beklemesi gerektiğini söylediği öğrenilmiştir. Bunun üzerine şüphelinin hekimin üzerine yürüyerek “şimdi bakmak zorunda olduğunu, bakmazsa Başhekime ve Cumhurbaşkanına şikâyet edeceğini…..” söylediği iddia edilmiştir.

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında tehdit suçundan 5 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına, Beş yıl Süre ile Denetim Süresine Tabi Tutulmasına karar verilmiştir.

30-Ankara 15.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sağlık Çalışanı Sözel Şiddet  “ Hakaret, Tehdit” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Temmuz 2012 tarihinde Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı adı geçen hastaneye bağlı Alkol ve Madde Bağımlıları Araştırma Tedavi Merkezinde (AMATEM) poliklinikte hasta muayene ederken daha önce muayenesini yaparak tedavisini düzenlediği hastasının yakınlarının yüksek sesle konuşmaları ve gürültü yapmaları nedeniyle güvenlik görevlisi tarafından uyarılarak poliklinik kapısının önünden uzaklaştırılmak istendiği öğrenilmiştir. Ancak hasta yakını şüphelinin güvenlik personeliyle tartışıp poliklinik odasına zorla girerek hekim sağlık çalışanın diğer hastaları muayene etmesini engellediği ve dışarı çıkarken sağlık çalışanına hitaben  “geri zekalı” diyerek aşağılayıcı ve argo kelimelerle hakaretlerde bulunduğu iddia edilmiştir.

 Ankara 15. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan eyleminden dolayı tüm artırım ve indirimler uygulandıktan sonra 7080 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

31-Sincan Cumhuriyet Başsavcılığınca, Hemşire Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “Hakaret” ile İlgili Kovuşturmaya Yer olmadığına Dair Karar Çıkmıştır.

Şiddet olayı  Mart 2014 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüphelinin kan vermek üzere geldiğini, hemşire sağlık çalışanının şüpheliden hazırlanmasını istediğini, hazırlanmadığını görünce tekrar hazırlanmasını söylediğini, bunun üzerine şüphelinin hemşireye hitaben  “acele ettiremezsin, işini düzgün yap, sen kimsin geri zekâlı, hepiniz aptalsınız” şeklinde hakarette bulunduğu iddia edilmiştir.

Sincan Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kamu Adına kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar alınmıştır.

32- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, İki Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Bir Sürücü Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet “Basit Yaralama” ile İlgili Kovuşturmaya Yer olmadığına Dair Karar Çıkmıştır.

Şiddet olayı Mart 2014 tarihinde Acil Sağlık Hizmetleri acil yardım ambulansında gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüphelinin sinir krizi geçirdiğini gördüklerini ve müdahale için ambulansa aldıkları şüphelinin ambulansa alındıktan sonra bağırmaya başladığı, sağlık çalışanının üniformasını yırttığı iddia edilmiştir.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, şuur kaybı olan hastanın hareketlerinden dolayı sağlık çalışanın üniformasını yırtması olayı olup, iş kazası niteliğinde olduğu ve mağdurlar şikâyetçi olmadığı için Kamu Adına kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar alınmıştır.

33-Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde İki Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Bir Ambulans Acil Bakım teknikeri (AABT) Sağlık Çalışanına Sözel Şiddet  “ Hakaret, Kamu Malına Zarar Verme” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ekim 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde sağlık ekibi verilen vaka adresine yaklaştığında, hasta yakınlarının öfkeli, saldırgan tutumlarıyla karşılaştığı, ekibin olay yeri güvenli olmadığından 155 Polis desteği istediği, vaka adresine giremediği öğrenilmiştir. Sağlık ekibinin hasta hakkında yakınlarından bilgi aldığı ve gerekli malzemelerini hazırladığı sırada bir grup hasta yakınının ambulansa yaklaştığı, ekibe yönelik sözel hakaret, tehditte bulunduğu, ekibin can güvenliği açısından ambulansa girerek ortamdan uzaklaşacağı sırada kalabalığın ambulansa saldırarak zarar verdiği iddia edilmiştir.

 Sincan 5. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Her iki sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan Beraatlerine,
 • 1.Sanığın kamu malına zarar verme suçundan Beraatine,
 • 2.Sanığın kamu malına zarar verme suçu sabit görüldüğünden 5 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

34-Sincan 5.Sulh Ceza Mahkemesinde Hekim Sağlık Çalışanına Sözel/Fiziksel Şiddet

 “ Hakaret, Basit Yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.          

Şiddet olayı  Haziran 2013 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüpheli hasta,  darp edildiği için muayene gelmiş. Hekim sağlık çalışanın hastayı muayene ettikten sonra,  raporu yazarken “sen benim koluma bakmadan bir şeyler yazdın, manyak, geri zekâlı, ne biçim doktorsun, okumuş, adam olmamışsın”  dediği ve koridora çıkıp bağırmaya başladığı öğrenilmiştir. Bunun üzerine polis ve güvenlik bayanı sakinleştirmeye çalıştığı sırada hekimin kolunu itekleyerek yüzüne tokat attığı iddia edilmiştir.

Sincan 5. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 •  Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; 7200 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan kasten yaralama suçundan; 3000 Tl Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

35-Ankara 22.Sulh Ceza Mahkemesinde Acil Tıp Teknisyeni ve Sürücü Sağlık Çalışanlarına Sözel/Fiziksel Şiddet  “ Hakaret, Basit Yaralama” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık 2012 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde 112 sağlık ekiplerinin yangın vakasına gittiğinde, yanan evin sahibi ve yakınları tarafından sağlık ekiplerine yönelik sözel şiddette bulunulduğu ve ambulansı tekmeledikleri, olayların hastaneye ulaştırıldıktan sonrada devam ettiği özel güvenlik görevlisini darp edip, hastane camlarını kırdıkları iddia edilmiştir.

Ankara 22.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan 1 Yıl 5 Ay 15 Gün Hapis  Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan görevli memura yaralama suçundan  İki Kez   6 Ay Hapis  Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın sübut bulan görevli memura yaralama suçundan 1 Ay 7 Gün Hapis  Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

36-Ankara 11.Sulh Ceza Mahkemesinde Bir Acil Tıp Teknisyeni(ATT),  Bir Ambulans Acil Bakım teknikeri (AABT) ve Bir Sürücü Sağlık Çalışanlarına Sözel/Fiziksel Şiddet  “ Hakaret, Basit Yaralama, Kamu Malına Zarar” ile İlgili Açılan Dava Sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Eylül 2012 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde, olay yerine giden 112 sağlık ekibi, kendisini ateşli silahla yaralayan kişinin oğlu olduğunu öğrendikleri şüphelinin, ambulansın ön camlarını yumruklayarak, açık bulunan yan camlara yönelip gebe olan AABT sağlık çalışanına vurmaya başladığı öğrenilmiştir. ATT sağlık çalışanı arkadaşını korumaya çalıştığı sırada şiddete maruz kaldığı, şüphelinin daha sonra sürücü tarafına geçerek sürücüye saldırdığı, aynı zamanda sözel şiddet ve tehditler savurarak ambulansı tekmeleyip yumruklamak suretiyle kamu malına zarar verdiği iddia edilmiştir.

Ankara 11.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada;

 • Sanık hakkında sağlık çalışanlarına yönelik müessir fiilde kamu davası açılmış ise de sanığın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmaması nedeni ile her bir suçtan ayrı ayrı Beraatine,
 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan 7200 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

Önceki Mahkeme Kararları İçin Tıklayınız.


Kaynak:
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Nöbetçi Eczane
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Aile Hekimim Kim?
Hast. Rand.Bilgi Edinme
Hast. Rand.Sb E-posta
Hast. Rand.Bimer
Hast. Rand.Sabim
Hast. Rand.Alo 171
Hast. Rand.112 Acil Sağlık
Hast. Rand.Arıza Bildir