Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi
U y g u l a m a   |   B i l g i


S ı k   K u l l a n ı l a n l a r
B a ğ l a n t ı l a r

Ankara’da Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete Verilen Cezalar


Sonuçlanan Mahkeme Kararları...

Güncelleme Tarihi: 05.12.2014

*Mahkeme sonuçlarında kullanılan hukuki terimler ve cezanın yer aldığı bölüm “Gerekçeli Kararlardan” aynen alınarak yazılmıştır. 

> Ankara 8.Asliye Ceza Mahkemesinde ambulans acil bakım teknikeri (AABT) ve sürücü sağlık çalışanlarına sözel şiddet  “ hakaret, kamu malına zarar” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde, 112 sağlık ekibinin, alkol ve beraberinde madde alımı sonrası ambulans talebinde bulunan vakanın adresine ulaştıklarında, vakanın saldırgan olmasından dolayı 155 Polis desteği istediği, can güvenliği olmadığından, olay yerine giremediği öğrenilmiştir.155 Polis Ekibi beklenildiği sırada hastanın ağır küfürler ve hakaretlerde bulunarak 112 sağlık ekibinin yanına gelerek ambulansa saldırıda bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 8.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan kamu malına zarar verme suçundan; TCY 152/1-a uyarınca Bir Yıl Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, TCY 62 Maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirilerek; On Ay  Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  TCY 51 Maddesi uyarınca takdiren ertelenmesine, TCY 51/3 Maddesi uyarınca Bir  Sene  süre ile denetim süresi belirlenmesine karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; eylemine uyan TCY 125/3-a maddesi uyarınca Bir Yıl Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, TCY 43 Maddesi uyarınca takdiren 1/4 oranında artırılarak;  Bir Sene Üç Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  TCY 125/4 Maddesi uyarınca 1/6 oranında artırılarak; Bir Sene Beş Ay On Beş Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCY  62  Maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirilerek; Bir  Sene  İki Ay  On Yedi Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, TCY 51 Maddesi uyarınca takdiren ertelenmesine, TCY 51/3 Maddesi uyarınca Bir  Sene  İki Ay  On Yedi Gün  süre ile denetim süresi belirlenmesine karar verilmiştir. 

> Ankara 24 Asliye Ceza Mahkemesinde iki acil tıp teknisyeni (ATT),  bir sürücü sağlık çalışanlarına sözel şiddet  “ hakaret, görevi yaptırmamak için direnme” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Kasım 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde, 112 Sağlık Ekibi vaka adresine ulaşıp ilk muayene ve müdahalelerini yerine getirdikten sonra hastaneye nakil sırasında; vakanın alkollü yakını tarafından sözel hakarete maruz kaldığı akabinde kişinin Acil Tıp Teknisyenine (ATT)  ve ambulans sürücüsüne fiziksel darp uyguladığı öğrenilmiştir. 112 Ekibinin vakalarını acil servise teslim ettikten sonra karakola giderek şikâyetçi olduğu bildirilmiştir.

Ankara 24 Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125 /1 Maddesi gereğince, Üç Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına; TCK125/3-a Maddesi gereğince cezasının Bir Yıl Hapis Cezası olarak tayin ve takdir edilmesine, TCK 43/1 Madde gereğince cezası takdiren 1/4 oranında artırılarak Bir  Sene  Üç Ay  Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine  tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan görevi yaptırmamak için direnme suçundan; TCK 265/1 Maddesi gereğince Altı Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına; TCK 43/1 Madde gereğince cezası takdiren 1/4 oranında artırılarak Yedi Ay On Beş Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

> Ankara 12.Asliye Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet  “ tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı Ekim 2013 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde yoğun bakım ünitesinde görevli hemşire sağlık çalışanını telefon ile arayan şahsın, hemşireye hitaben “ ben hasta yakınıyım, sen ve birkaç arkadaşın anneme iyi bakmadınız, annemle ilgilenmediniz, kendinize dikkat edin ölümü arkanızda hissedin, başınıza her an her şey gelebilir.” diye tehdit ettiği öğrenilmiştir. Olaydan 10 dakika sonra da aynı şahsın tekrar arayarak hemşire hanıma “ beni tanıdın mı?” diye sorarak aynı tehditlere devam ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 12.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura tehdit suçundan; eylemine uyan TCK 106/1 Maddesi uyarınca takdiren   Altı Ay  Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,  haklı neden bulunmadığından cezası üzerinde başkaca indirime ve artırıma yapılmasına yer olmadığına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetime tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 > Ankara 14.Sulh Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet  “ hakaret, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Eylül 2013 tarihinde Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hastaya serum takılmak üzere tedavi odasına alınmasından sonra; hastanın annesinin dışarıda beklemesi istenildiği ancak annenin içeride bulunmak istemesi üzerine tartışma yaşandığı ve annenin hemşire sağlık çalışanına hitaben “bana akıl veremezsin, içeriye almak zorundasın, geri zekalı, aptal, deli” diyerek hakaret ettiği öğrenilmiştir. Bunun üzerine güvenlik ve hastane polisi çağırıldığı,  hastanın babasının da gelerek “nerede o hemşire, çıksın ortaya” diyerek bağırdığı ve hemşirenin üzerine yürüyüp darp etmeye çalıştığı iddia edilmiştir.

Ankara 14.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan tehdit suçundan; TCK 106/1 Maddesinin gereğince Altı Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29 Maddesinin lehine olmak üzere uygulanmasına, verilen cezasında takdiren 1/2 oranında indirim yapılarak Üç Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62 Maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığın İki Ay  On Beş Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/1-3a Maddeleri gereğince suçun işleniş şekli suçtan doğan zarar dikkate alınarak takdiren 365 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesinin lehine olmak üzere uygulanmasına verilen cezasında takdiren 1/2 oranında indirim yapılarak 182 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62 Maddesi gereğince cezasının 1/6 oranında indirilmesi ile 151 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi uyarınca 3020 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 

> Ankara 16.Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel şiddet  “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı Nisan 2013 tarihinde Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde poliklinikte sonuç göstermeye gelen hastanın; hekim sağlık çalışanının, kendisinin sağlık durumu ile ilgili açıklamalarını yeterli bulmadığı için hekime hitaben “terbiyesiz” diyerek kapıyı çekip gittiği iddia edilmiştir.

Ankara 16.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/1 Maddesi gereğince 365 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi cezanın 1/6 oranında indirilmesi sureti ile 304 Gün Karşılığı Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereğince  6080 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmişti

> Ankara 10. Asliye   Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet  “ tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde acil servis bölümünde, hasta yakının hemşire sağlık çalışanın yanına gelerek hastası için tekerlekli sandalye istediği, hastanın diğer yakınları tarafından sedyeye yatırıldığını gören hemşirenin, hasta yakınına "hastanızı sedyeye yatırmışsınız tekerlekli sandalyeye gerek yok, getirin doktora gösterelim" dediği öğrenilmiştir. Akabinde söz konusu hasta yakının hemşireye hitaben  "hastama bakmıyorsunuz" diye bağırdığı ve cebinden bıçak çıkartarak üstüne yürüdüğü, güvenlik personelinin müdahalesi ile etkisiz hale getirildiği iddia edilmiştir.

Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura tehdit suçundan; TCK 106/1 Maddesi gereğince Üç Ay  Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 > Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesinde ebe sağlık çalışanına sözel şiddet “ hakaret, tehdit, birden fazla kişi ile tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.          

Şiddet olayı Mart 2014 tarihinde Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde klinikte yatan hastaya ebe sağlık çalışanı tarafından ameliyata öğlen arası alınacağı bilgisi verildikten sonra, hasta yakını tarafından önce servis hemşiresine sonra da diğer çalışanlara hakaret içerikli küfürler yapıldığı hasta yakının Ebe sağlık çalışanının üzerine yürüyerek hakaret ve tehdit ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • 1.Sanığın üzerine atılı suçlar sabit olmadığından CMK 223/2- E Maddesi uyarınca Beraatine,
 • 2.Sanığın sübut bulan tehdit suçundan; TCK 106/1 Maddesi uyarınca, Altı Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi gereğince takdiren 2/4 oranında indirilerek Üç Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62 Maddesi uyarınca cezası takdiren 1/6 oranında indirilerek 2 Ay On Beş Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 •  2.Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; TCK 125/3-a Maddesi uyarınca 1 Yıl   Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 125/4 Maddesi uyarınca cezası takdiren 1/6 oranında artırılarak 1 Yıl 2 ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına,  TCK 129/1 Maddesi uyarınca cezası takdiren 1/3 oranında indirilerek  4 ay 20 Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62 Maddesi uyarınca cezası takdiren 1/6 oranında indirilerek 3 Ay Yirmi Altı  Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

 

> Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel/fiziksel şiddet “kasten yaralama” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.    

Şiddet olayı Ocak 2012 tarihinde Etlik İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde acil servis de görevli hekim sağlık çalışanına başka bir hastaneden diyaliz ve kalp pili takılması için gönderilen hastanın diyalize alındığı ve diyaliz tamamlandıktan sonra tomografiye gönderildiği öğrenilmiştir. Bu sırada hekim 112 ambulansları tarafından getirilen bir hasta ile ilgilenirken söz konusu hastanın kendisi ile ilgilenilmediğini belirtmesi üzerine tartışma yaşandığı ve bu esnada diğer hasta yakını şüphelinin de hekim sağlık çalışanını arkadan itmek sureti ile darp ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan kasten yaralama suçundan; TCK 86/2 Maddesi gereğince takdiren   4 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 86/3-c Maddesi gereğince verilen cezanın yarı oranında artırılarak  6 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek 5 Ay Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,  5237 sayılı Yasanın 51. Maddesi gereğince cezasının ertelenmesine, sanığın cezası ertelenmiş olmakla iki yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 > Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet  “hakaret, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz 2012 tarihinde Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde poliklinik kan alma bölümünde çalışan hemşire sağlık çalışanının hastaya Oral Glikoz Tolerans Testinin ilk aşamasını yaptığı, bir süre sonra hastanın kendini iyi hissetmediğini söyleyerek tekrar geldiğini, hemşirenin ayakta durmamasını oturmasını ve elindeki sudan içmesini söylediği öğrenilmiştir. Bir süre sonra hastanın fenalaştığını öğrenen hemşirenin şuuru açık olan hastaya ilk müdahalesini yaparak mavi kod gelene kadar beklediği ve daha sonra sedye ile getirilen aynı hasta için işleme devam etmenin yanlış olabileceğini izah etmeye çalışırken, hasta yakınının yumruğunu kaldırarak karşı koridordan hemşireye hitaben “sen kimsin şerefsiz eşek gibi alacaksın o kanı” diyerek hemşire hanımın üzerine yürüdüğü ve hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın üzerine atılı tehdit suçunda ; CMK 223/2-e Maddesi uyarınca sanığın müsnet suçtan  Beraatine   karar verilmiştir. 
 • Sanığa hakaret suçundan açılan kamu davasında ilk haksız hareketin katılandan geldiği anlaşılmakla TCK 129/1 Maddesi gereğince Ceza Vermekten Vazgeçilmesine karar verilmiştir. 

 > Ankara 17. Sulh Ceza Mahkemesinde tıbbi sekretere sözel şiddet “ hakaret, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.        

Şiddet olayı Temmuz 2013 tarihinde Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde poliklinikte görevli sekreterin, orada hazır bulunan hastaların kayıtlarını aldığı, daha sonra gelen hasta yakının 23. sıraya kaydedildiğini, bu sebeple hasta yakının,  sekretere hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 17. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan tehdit suçundan; TCK 106/1 Maddesi gereğince takdiren 120 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Madde gereği 1/6 oranında indirim yapılarak neticeten 100 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Madde gereği neticeten 2000 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim devresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; TCK 125/1-3,a Maddesi gereğince takdiren 365 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 125/4 Maddesi gereğince cezası 1/6 oranında artırılarak 425 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi gereği 1/6 oranında indirim yapılarak 346 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Madde gereği neticeten  6920 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim devresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 

> Ankara 23. Sulh Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı Ekim 2013 tarihinde Ulucanlar Göz Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hasta yakının refakatçi kalma isteminde bulunduğu, ancak hastanın durumunun refakat gerektirmediğinin kendisine açıklandığı öğrenilmiştir. Buna rağmen hasta yakının hastanın yanında bulunduğu, servisteki yoğunluktan dolayı dışarıda beklemesi söylendiğinde, hasta yakının, kargaşadan yararlanarak aldığı refakat kartını göstererek sorumlu hemşireye hitaben “zoruna mı gitti edepsiz” diyerek hakaret etiği iddia edilmiştir.

Ankara 23. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın görevli memura hakaret suçundan CMK 223/2.e Maddesi uyarınca   Beraatine karar verilmiştir. 

 

> Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel şiddet “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.        

Şiddet olayı  Ekim 2014 tarihinde 75 Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde poliklinikte görevli diş hekimine, hastanın tedavisinin devamı için geldiğinde, hastanın eşininde beraber girmek istediği, fiziki şartların yetersizliğinden dolayı uygun bir dille dışarıda beklemesi gerektiğinin söylendiği öğrenilmiştir. Diş hekimi tarafından hastaya gereken işlemler yapılıp, sözlü olarak gereken bilgiler verildiği sırada hastanın dışarıda bekleyen eşinin içeri girerek yüksek sesle konuşarak hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/1-3-a Maddesi uyarınca 365 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi uyarınca 2/4 oranında indirim yapılarak 182 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi uyarınca 3640 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

> Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel/fiziksel şiddet      “tehdit, basit yaralama” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştı

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde Dr. Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şiddet mağdurunun nöbetçi asistan doktor olarak görev yaptığı,  hastasını muayene edip tedavisi için medikal onkolog ile görüştüğü esnada, hasta yakının söz konusu hekime hitaben “Elleri cebinde ne geziyorsun, artist misin doktor musun sen……Demetevlere  gömerim” dediği ve hekime tekme attığı iddia edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan tehdit suçundan; TCK 106/1-1 Maddesi uyarınca 6 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi uyarınca 1/2 oranında indirim yapılarak 3 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 2 Ay On Beş Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan yaralama suçundan; TCK 86/2 Maddesi uyarınca 120 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 86/3-c son Maddesi gereğince cezası 1/2 oranında artırılarak 180 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 129. Maddesi uyarınca sanığın cezasından 1/2 oranında indirim yapılarak  90 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim yapılarak 75 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi uyarınca  1500 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

 

> Ankara 15.Sulh Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına fiziksel şiddet  “basit yaralama” ile ilgili açılan dava sonuçlanmış

Şiddet olayı Nisan 2013 tarihinde Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde 112 Sağlık Ekibi olay yerine intikal ettiğinde yerde yatan alkollü olduğu düşünülen hastaya ambulansa aldığı ve gerekli müdahale yapılmaya çalışıldığı ancak hastanın agresif tavırları yüzünden yeterli müdahale yapılamadan Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Acil servise getirildiği öğrenilmiştir. Burada da agresif tavırları devam eden hastanın sedye üstünden saldırarak 112 ekip nöbetçi hemşiresini darp ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 15.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura basit yaralama suçundan; TCK 86/2 Maddesi gereğince  120 Tam Gün Karşılığı Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 86/3-c Maddesi gereğince 180 Tam Gün Karşılığı Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, sanık hakkında başkaca kanuni ve takdiri artırıma ve indirmeye yer olamadığına, TCK 62 Maddesinin uygulanmasına yer olmadığına, TCK 52/2 Madde gereğince   3600 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.

> Ankara 12.Sulh Ceza Mahkemesinde ambulans acil bakım teknikeri (AABT) sağlık çalışanına sözel şiddet  “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Ekim 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde, 112 Sağlık Ekibi verilen vaka adresine ulaştıklarında hastalarının alkollü ve saldırgan olmasından dolayı olay yerine 155 desteği istediği, bunun üzerine, hastanın öfkelenerek ekibe yönelik ağır hakaret, küfürler savurarak sözel şiddet uyguladığı iddia edilmiştir.

Ankara 12.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/1 Maddesi yollaması ile 125/3-a Maddesi gereğince 365 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına,  TCK 125/4 Maddesi uyarınca cezadan 1/6 oranında artırım yapılmak sureti ile 425 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi uyarınca    8500 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına,  hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.

 > Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde bilgi işlem personeline sözel şiddet  “hakaret, basit yaralama, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.          

Şiddet olayı Ağustos 2013 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde kontrole gelen hastadan kan istemi yapıldığı öğrenilmiştir. Daha sonra bilgi işlem tarafından herhangi bir muayene veya açılış işlemi yapılmadığı halde hastanın bilgi işlem personelini tehdit edip, izinsiz fotoğrafını çekip hakaret ve tehdit içerikli kelimeler kullandığı, üstüne yürüyüp dövme teşebbüsünde bulunduğu iddia edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; TCK 125/1-3 –a Maddesi uyarınca 365 Gün  Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 125/4 Maddesi uyarınca sanığın cezası 1/6 oranında artırılarak  425 Gün  Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi uyarınca sanığın cezasından 2/4 oranında indirim yapılarak 212 Gün  Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 176 Gün  Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52. Maddesi uyarınca   3520 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim Süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan tehdit suçundan; TCK 106/1-2 Maddesi uyarınca 30 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi uyarınca sanığın cezasından 2/4 oranında indirim yapılarak 15 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 12 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52. Maddesi uyarınca 240 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim Süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan yaralamaya teşebbüs suçundan; TCK 86/2 Maddesi gereğince 120 Gün Adli Parası İle Cezalandırılmasına, TCK 86/3-c- son maddesi gereğince cezası 1/2 oranında artırılarak 180 Gün Adli Parası İle Cezalandırılmasına, TCK 29. Maddesi uyarınca sanığın cezasında 2/4 oranında indirim yapılarak 90 Gün Adli Parası İle Cezalandırılmasına, TCK 35. Maddesi uyarınca sanığın cezasından 2/4 oranında indirim yapılarak 45 Gün Adli Parası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 37 Gün Adli Parası İle Cezalandırılmasına, TCK 52.Maddesi uyarınca 740 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim Süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Bir acil tıp teknisyeni(ATT),  bir hekim sağlık çalışanı ve bir sürücü sağlık çalışanlarına sözel şiddet  “görevi yaptırmamak için direnme” ile ilgili adli süreç sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Şubat 2014 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. Olay tarihinde, 112 Sağlık Ekibinin olay yerine varır varmaz hastaya müdahalede bulunduğu, hastaya tedavi uyguladığı. hastanın sinir krizi geçirmesinden dolayı tedavinin etki göstermesi için 15 dakika kadar olay yerinde beklediği öğrenilmiştir. Bu duruma tepki gösteren hasta yakınları hastayı kendileri ambulansa taşımak istedikleri ve taşırken hastanın tekrar kriz geçirdiği, hasta yakınlarının 112 ekibine müdahale etmiyorsunuz diye tepki gösterdiği ve hastanın tedavisi bitmeden sağlık ekiplerini evden attıkları iddia edilmiştir.

 • Polatlı Cumhuriyet Başsavcılığı, suç unsuru yokluğu nedeni ile, Kamu Adına Kovuşturmaya Yer Olmadığına karar verilmiştir.

> Ankara 17.Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel şiddet “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı  Eylül 2012 tarihinde Ulus Devlet Hastanesi Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüpheli hasta acil servise alkollü olarak kolundaki bıçak yaraları ile başvurmuştur. Gerekli pansuman ve tedavileri yapıldıktan sonra kendisine ilaç yazılacağı söylendiği,  ancak hasta koluna mutlaka dikiş atılması gerektiğini ısrarla istediği, gerek olmadığı söylendiğinde de görevli hekim ve sağlık memuru personele hakaret ve küfür ederek şikayette bulunacağını söylediği iddia edilmiştir.

 Ankara 17.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/1-3,a Maddesi gereğince takdiren 365 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 125/4 Maddesi gereğince 1/6 oranında artırılarak 425 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına,  TCK 43/1 Maddesi gereği takdiren 1/4 nispetinde artırılarak 531 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Madde gereği 1/6 oranında indirim yapılarak neticeten 442 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereği neticeten 8840 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir. 

> Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde diş hekim sağlık çalışanına sözel  şiddet  “hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.           

Şiddet olayı Eylül 2013 tarihinde Mamak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde şüphelinin eşinin polikliniğe tedavi amacı ile geldiği hastayı muayene eden hekimin “ bu güne kadar hiç fırçalama yapmamışsınız” dediği bunun üzerine hastanın eşinin hekime hitaben “Benim eşimle ne biçim konuşuyorsunuz, bunun hesabını senden soracağım…..” diyerek hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 •  Sanığın üzerine atılı bulunana hakaret suçu karşılıklı olarak işlendiği anlaşıldığından TCK 129/3 ve CMK 223/4 Maddesi uyarınca Ceza Verilmesine Yer Olmadığına karar verilmiştir.

 > Ankara 4.Sulh Ceza Mahkemesinde hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet  “hakaret, basit tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.    

Şiddet olayı Mart 2013 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hemşire sağlık çalışanı görevli olduğu göz polikliniğinde göz muayenesi yapılan hastaya göz testi istendiği, hastanın hemşire tarafından test odasına alınıp testin başlatıldığı, bu sırada hemşirenin poliklinik odasından çağrılması üzerine gittiği öğrenilmiştir. Hastanın testi bittiğinde hemşire hastanın test yapılırken belirtilen kurallara uymadığı için testin yanlış olduğunu gördüğü, durumu hastaya söylediğinde hastanın hemşireye hitaben “kendini bir şey mi sanıyorsun? Geri zekalı, aptal …….” gibi sözler demek sureti ile tehdit ve hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 4.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın üzerine atılı bulunan  hakaret suçundan, TCK 129/3 Maddesi uyarınca Ceza Verilmekten Vazgeçilmesine karar verilmiştir.
 • Sanığın eylemine uyan basit tehdit suçu sabit görülmekle, TCK 106/1-2.Cümle uyarınca 30 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62. Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 25 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2. Maddesi uyarınca 500 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına karar verilmiştir. hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

> Ankara 17.Sulh Ceza Mahkemesinde hekim sağlık çalışanına sözel şiddet  “hakaret, basit tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.    

Şiddet olayı Mart 2013 tarihinde Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde gebelik muayenesi için adı geçen hastaneye gelen hastanın muayene edileceği sırada, hekim sağlık çalışanın başka bir servis tarafından telefon ile çağrılması üzerine, hastanın sinirlenerek hekime hitaben  “bu yaptığın saygısızlıktır, terbiyesizsin………seni şikayet edeceğim göreceksin sen” diye hakaret ve tehdit ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 17.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın üzerine atılı bulunan tehdit suçundan, TCK 106/1 Maddesi uyarınca cezalandırılması talep edilmiş ise de sanığın üzerine atılı suçun unsurları yönünden oluşmadığından Beraatine  karar verilmiştir.
 • Sanığın üzerine atılı bulunan hakaret suçundan, TCK 125/1-3a Maddesi gereğince cezalandırılması talebi ile kamu davası açılmış ise de sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğindenBeraatine  karar verilmiştir.

> Ankara 23.Sulh Ceza Mahkemesinde sağlık memuru sağlık çalışanına sözel şiddet  “hakaret,  tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.    

Şiddet olayı Eylül 2012 tarihinde Ulus Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde

adı geçen hastanenin acil servisine, aşı için başvuran hastaya, görevli sağlık memurunun  bekleyen acil hastalar olması nedeni ile beklemelerini istediği, bunun üzerine hastanın sağlık memuruna neden beklediğini sorarak “ben VİP’te çalışıyorum, beni böyle bekletemezsiniz, bütün bakanları tanıyorum………seni işinden ederim…..”diye tehdit ettiği öğrenilmiştir. Bu sırada hasta yakınının da sağlık memuruna hitaben “köpek gibi ne bağırıyorsunuz” diyerek hakaret ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 23.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan görevli memura hakaret suçundan; TCK 125/3.a Maddesi gereğince takdiren 365 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 125/4 Maddesi gereğince 1/6 oranında artırılarak 425 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına,  TCK 129/1 Maddesi gereği takdiren 2/3 nispetinde indirilerek 141 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Madde gereği 1/6 oranında indirim yapılarak 117 Gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereği 2340TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın üzerine atılı bulunan tehdit suçundan, TCK 106/1. Maddesinin ikinci cümlesi uyarınca 30 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına,  TCK 29/1 Maddesi uyarınca takdiren sanığın cezasından 1/4 oranında indirim yapılarak 22 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 18 Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi uyarınca 360 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim Süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

> Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca, hekim sağlık çalışanına sözel şiddet  “hakaret”  ile ilgili adli süreç sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Ağustos 2014 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim muayene işlemlerinin devam ettiği sırada, muayene için gelen hastaya  “taş gibi duruyorsun, neden acile geldin” diye sorduğu  hastanın bunun üzerine  sinirlenip dışarıya çıktığı öğrenilmiştir. Daha sonra eşi olduğunu tahmin edilen şahıs içeriye girerek hekime hitaben “Lanet olsun, Allah belanızı versin” şeklinde hakarette bulunduğu iddia edilmiştir.

 • Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca, Kamu Adına kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilmiştir.

> Ankara 45. Asliye Ceza Mahkemesinde iki acil tıp teknisyeni (ATT) bir acil ambulans bakım teknikeri(AABT), sağlık çalışanlarına söze/fiziksel şiddet “ tehdit, hakaret, kasten yaralama” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı  Nisan 2014 Tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başında iken yaşanmıştır. Olay günü Acil Sağlık Hizmetleri ekibi vakaya ulaştıklarında hasta yakınlarına, hastanın obez olması sebebi ile mevcut sedyenin hastayı taşımaya uygun olmadığı bu nedenle obez ambulansı çağırılması gerektiği söylendiği öğrenilmiştir. Akabinde hasta yakınlarının hastanın kendisinin ambulansa yürüyerek binebileceğini söylemişlerdir. Bunun üzerine 112 ekibi hastayı ambulansa aldıktan sonra ekip çalışanları hastanın rahat nefes alabilmesi için sedyenin başını kaldırdığında, hasta yakınının sağlık çalışanına sedyenin başını indir “lan” diyerek bağırdığı ve kafa attığı iddia edildi.

Ankara 45. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 

 • Sanık hakkında katılanlara yönelik hakaret suçundan kamu davası açılmış olmakla birlikte atılı suçun unsurları oluşmadığından; CMK 223/2.a maddesi gereğince BERAATİNE karar verilmiştir. 
 • Sanığın sübut bulan kasten yaralama suçundan TCK 86/2 Maddesi gereğince takdiren 120 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 86/3.c Maddesi gereğince 180 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına,  TCK 62/1 Maddesi gereğince 1/6 oranında indirim yapılarak 150 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereği 3000 TL Adli Para Cezası İle Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.
 • Sanığın üzerine atılı bulunan tehdit suçundan, TCK 106/1-1 cümlesi uyarınca takdiren 6 Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek 5 Ay Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim Süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

> Ankara Batı 5. Sulh Ceza Mahkemesinde laboratuvar teknisyeni sağlık çalışanına sözel şiddet “hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Kasım 2013 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde yaşanmıştır. Olay tarihinde,  hastadan gün içinde istenen '' Gaita Kültürü'' nün saat 18:30 'da laboratuvara getirildiği, sağlık çalışanının hasta yakınına bu saatte bu tahlilin çalışılmadığını, hafta içi 08:00-15:00 arası getirmesi gerektiğini söyledikten sonra hastanın,  gaitayla ilgili başka bir testi olmadığından numuneyi çöpe attığı öğrenilmiştir. Akabinde hastanın acilde tekrar muayene edildiği, gaita ile ilgili tahlil istendiği, bunun üzerine hasta yakınının sağlık çalışanına hitaben “neden numuneyi çöpe attığını, neden onu yönlendirmediğini” söyleyerek tartışmaya başladığı ve hakarete varan sözlerle konuşmaya devam ettiği iddia edilmiştir.

Ankara Batı 5.Sulh Ceza  Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın müştekiye yönelik hakaret suçundan cezalandırılması için kamu davası açılmışsa da sanığa yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması dikkate alınarak sanığın; CMK 223/2-a maddesi gereğince Beraatine karar verilmiştir.

> Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesinde, hekim sağlık çalışanına sözel şiddet  “ hakaret, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mart 2013 tarihinde Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesin de yaşanmıştır. Olay tarihinde,  hekim sağlık çalışanının, hastaya ameliyat sonrası sıvı gıdalar verilmesi gerektiğini, katı gıdaların daha sonra verilmesini söylediğinde, hasta yakını neden katı gıda verilmediğini sorup, hekim sağlık çalışanı cevap verirken hasta yakını tarafından “Ahlaksız” diye hakaret ve ölümle tehdit ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 16. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

•  Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; TCK 125/1 Maddesi gereğince takdiren 365 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 129/1 Maddesi gereğince takdiren 2/3 oranında indirim yapılarak 121 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi gereğince 1/6 oranında indirim yapılarak 100 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereği  2000 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

•  Sanığın üzerine atılı bulunan ölümle tehdit suçundan, TCK 106/1 madde ve fıkrası 2. cümlesi uyarınca takdiren 30 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 29/1 Maddesi gereğince takdiren 2/3 oranında indirim yapılarak 10 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 62/1 Maddesi gereğince 1/6 oranında indirim yapılarak 8 gün Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, TCK 52/2 Maddesi gereği  160 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

> Ankara Batı 5.Sulh Mahkemesinde, hekim sağlık çalışanına sözel şiddet  “ hakaret” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Mart 2014 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde Çocuk Acil polikliniğinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde hekim sağlık çalışanı söz konusu poliklinikte görev yaptığı sırada hasta yakını bir bayan gelerek başka bir bölüme sevk edildiğini söylemiştir. Hekimin bu bölümün hastanede olmadığını söylemesi üzerine şüpheli bayan eşini çağırmış hekim aynı şekilde birkaç kez eşine de anlatmıştır. Eşinin “ne anlatıyor bu ya” demesi üzerine hekim tarafından dışarı çıkmaları söylenmiş ve güvenlik görevlileri çağırılmıştır. Güvenlik görevlileri şüpheliyi çıkarmaya çalışırken şüpheli kişi “mal gibi açıklama yapıyor” diye hakarette bulunarak hekimin üzerine yürümüştür.

 Ankara Batı 5. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın sübut bulan hakaret suçundan; TCK 125/1 maddesi uyarınca takdiren ve tercihen 90 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, TCK 125/3-a madde gereğince 365 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, TCK 62/1-a maddesi gereğince takdiren 1/6 oranında indirilerek sanığın 304 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, sanığın TCK 52/2 maddesi gereğince 20 TL hesabı ile 6080 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, beş yıl süre ile denetimli serbestlik tedbirine  tabi tutulmasına  yükümlülük yüklenmesine takdiren yer olmadığına karar verilmiştir.

> Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesinde, idari memura sözel /fiziksel şiddet “hakaret, basit yaralama, kamu malına zarar verme ” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz 2013 tarihinde Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde acil servis de görevli memur hastaların kayıtlarını aldığı sırada, orada bekleyen ve sisteme kayıtları yapılmamış olan hastalardan sonra gelen bir hastanın yakını hastasının acil olduğunu belirterek, önce kendi hastasının kaydının yapılmasını istemiştir. Personelin kendisine beklemesi gerektiğini söylemesi üzerine, şahsın küfürler savurarak, personeli darp ettiği iddia edilmiştir.

Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın hakaret suçunun sabit olmaması sebebiyle subut bulunmayan müsnet suçtan BERAATİNE,
 • Sanığın Basit yaralama suçunun sabit olmaması sebebiyle subut bulunmayan müsnet suçtan BERAATİNE,
 • Sanığın kamu malına zarar verme suçundan TCK 151/1-a maddesi gereğince Bir Yıl Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına, 168/1. Maddesi gereğince sanığa verilen ceza 2/3 oranında indirilerek sanığın Dört Ay Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına TCK 62 maddesi gereğince 1/6 indirilerek Üç Ay On Gün Hapis Cezası İle Cezalandırılmasına, TCK 50/1-a maddesi gereğince neticeten 2000 TL Adli Para Cezası ile Cezalandırılmasına, sanığın geçmişteki hali nazara dikkate alınarak ileride yeniden suç işlemeyeceği hususunda, mahkememiz üzerinde olumlu izlenim bırakmadığından ve böylece şartları oluşmadığından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına takdiren yer olmadığına karar verilmiştir.

 

> Ankara 6.Asliye Ceza Mahkemesinde, bir acil tıp teknisyeni (ATT)  bir sürücü sağlık çalışanına sözel şiddet  “kamu malına zarar verme” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Aralık 2013 tarihinde Acil Sağlık Hizmetlerine bağlı acil yardım ambulansı vaka başındayken gerçekleşmiştir. 112 Sağlık Ekibi tarafından müdahale için olay mahalline gidildiğinde şüpheli iki acil yardım ambulansına tekme, yumruk ve taşla saldırarak zarar vermiş,  araçlar da hasar bırakmıştır.

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanığın kamu malına zarar verme suçundan TCK 152/1-a maddesi gereğince,   1 Yıl Hapis Cezası ile Cezalandırılmasına,sanığın geçmişteki hali ve duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak TCK’nın 62.Maddesinin uygulanmasına takdiren yer olmadığına,  sanık hakkında TCK 53/1 maddesinde belirtilen ve 53/3 maddesindeki hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar; 53/3maddesi gözetilerek 53/1-c maddesi koşullu salıverme tarihine kadar yoksun bırakılmasına, Üsküdar Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinin 2009/250 esas sayılı dosyası ile Ankara 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinin 2009/40 esas sayılı dosyasında verilmiş olan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair kararlarla ilgili gereğinin takdiri için mahkemelerine ayrı ayrı ihbarda bulunulmasına karar verilmiştir.

 

> Ankara Batı 8.Asliye Ceza Mahkemesinde, ebe sağlık çalışanına sözel şiddet   “ hakaret, basit tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmıştır.

Şiddet olayı Temmuz 2013 tarihinde Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde adı geçen hastanenin Kadın Doğum servisinde doğum yapan hasta, 48 saati dolunca doktorunun kendisini görüp taburcu olabileceği söylenmiş fakat hasta yakını ziyaret saati olmamasına rağmen sık sık servise çıkıp diğer hastaları ve hasta yakınlarını rahatsız ederek hastasının taburcu olmak istediğini ve ne zaman taburcu olacağını sormuştur. Doktorun taburcu planının 48 saat olduğu kendisine söylenmiş fakat hastanın 24 saati dolmasını bekleyip bir sıkıntı olmazsa bu taleplerinin hekime iletileceği söylenmiştir.  Daha sonra hasta yakını ebe sağlık çalışanına da bilgi almaktan ziyade tacize varan tutumu ile aynı soruyu defalarca sorup, konuşmasına müsaade etmeden rahatsız edici kelimelerle hakaret etmiş ve servisi terk etmesi istenmiştir.

Ankara Batı 8.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Her ne kadar sanık hakkında basit tehdit suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de; atılı suçun takibi şikayete bağlı suçlardan olduğu ve müştekinin de sanık hakkında şikayetçi olmadığı anlaşıldığından sanık hakkında açılan kamu davasının TCK 73/1-4 maddesi delaletiyle CMK 223/8 maddesi gereğince DÜŞÜRÜLMESİNE,
 • Her ne kadar sanık hakkında hakaret suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de; hakaretin karşılıklı olduğu anlaşıldığından TCK  129/3 ve CMK 223/4-c maddesi gereğince sanığa Ceza Verilmesine Yer Olmadığına, karar verilmiştir.

 

> Ankara Batı 9.Sulh Ceza Mahkemesinde, hemşire sağlık çalışanına sözel şiddet   “hakaret, tehdit” ile ilgili açılan dava sonuçlanmış

Şiddet olayı Ekim 2013 tarihinde Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Olay tarihinde adı geçen hastanenin göğüs cerrahisi kliniğinde gece saat 21:30 sıralarında hemşire odasının kapısını çalan hasta yakını elinde tansiyon aleti ile gelerek “bunu odada unutmuşsunuz” demiştir. Nöbetçi hemşire hasta yakınına onun odada kalması gerektiğini ve o hastaya özel olduğunu açıklarken, aynı hastanın diğer yakını elinde tıbbi atık kutusuyla gelirken nöbetçi hemşire “siz bunları neden buraya getiriyorsunuz” dediğinde hasta yakını personele hakaret etmiş ve neden kendilerine açıklama yapmadığını söylemiştir. Nöbetçi personelin üzerine yürüyen şahıs klinikten uzaklaştırılmıştır.  

 Ankara 9.Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davada;

 • Sanıkların üzerine atılı bulunan hakaret suçunun karşılıklı olarak işlendiği anlaşıldığından TCK’ nın 129/3 ve CMK’ nın 223/4 maddeleri uyarınca Sanıklar Hakkında Ceza Tertibine Yer Olmadığına,
 •  Sanığın subüt bulan tehdit suçundan eylemine uyan TCK’ nın 106/1-1 maddesi uyarınca suçun işleniş özelliklerine göre 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,  haksız tahrip sebebi ile TCK’ nın 29. Maddesi uyarınca sanığın cezasından 2/4 oranında indirim yapılarak 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanığın geçmişi, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak TCK’ nın 62.maddesi uyarınca cezasından 1/6 oranında indirim yapılarak 2 Ay 15 Gün Hapis Cezası ile Cezalandırılmasınave hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiştir.

 

ÖNCEKİ MAHKEME KARARLARI İÇİN TIKLAYINIZ..


Kaynak:
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Nöbetçi Eczane
Hast. Rand.Hastane Randevu
Hast. Rand.Aile Hekimim Kim?
Hast. Rand.Bilgi Edinme
Hast. Rand.Sb E-posta
Hast. Rand.Bimer
Hast. Rand.Sabim
Hast. Rand.Alo 171
Hast. Rand.112 Acil Sağlık
Hast. Rand.Arıza Bildir